Pomóóóc!!! Chci koupit nemovitost a bojím se realitní džungle. Příběh s návodem…

Andrea Šteflová - Osobní realitní makléřka

Andrea Šteflová

osobní realitní makléřka

Reality Třebíč

Sdílet článek

Facebook
LinkedIn

V dnešní době je obzvlášť důležitý osobní přístup a vzájemná důvěra, a to nejen v realitní branži. Pokud se stane, že mým klientům nevyhovuje žádná z nemovitostí v mojí nabídce, těší mě, když mi natolik důvěřují, že využijí mé služby poradenství a podpory po celou dobu obchodu i jinde.

Příběh o koupi bytu u konkurence aneb Jak moc na realitním makléři záleží

Stalo se tak nedávno. Na žádost klientky, říkejme jí „Paní P“, jsme se vydaly po prohlídkách bytů v nabídce jiných realitních kanceláří. Měla jsem tak možnost si uvědomit a připomenout spoustu velmi zajímavých postřehů pro klienty (i pro realitní makléře, ale o těch jindy).

Vlastně jsem si to užívala – být zase na opačné straně obchodu. Nechat se provádět, ptát se a přemýšlet o nemovitosti očima klienta jako bych ji kupovala pro sebe, protože jedině tak mohu svým poptávajícím klientům s jistotou a čistým srdcem nejlépe poradit.

Dvoutýdenní „Tour de Byt“ mě přivedla na námět tohoto článku – byla jsem totiž nadšená a zklamaná zároveň.

Některým makléřům se při domlouvání termínu ani nechtělo na prohlídku, protože dotaz Paní P na případnou slevu v nich zřejmě evokoval pocit zbytečného času a cesty. Podotýkám, že Paní P rozhodně nebyla žádný „realitní turista“, ale kupec s hotovostí připravený nemovitost závazně zarezervovat.

Všechny potřebné informace jsme bohužel dostaly málokde a úsměvů se při prohlídkách také moc nerozdávalo.

Když jsem vnímala pocity Paní P, která nikdy předtím nemovitost nekupovala, neměla sebemenší tušení na co se ptát a na co si dát pozor, bylo mi líto nejen jí, ale všech klientů, kteří zažívají své poprvé s koupí nemovitosti. A z praxe vím, že je opravdu převážná většina těch, kteří nemovitost kupují nebo prodávají jednou za život… A ti se pak mají svěřit někomu, kdo svou práci bere jen jako povinnost, protože nějak se živit přece musí?

4 tipy, jak si nejlépe vybrat a koupit byt nebo dům

Takže moji milí klienti a vy všichni, kteří se chystáte koupit nemovitost a není to váš šálek kávy, zde je pár tipů, jak vybrat a koupit, co nejlépe.

1. Stanovte si priority, které musí váš vysněný byt nebo dům splňovat

Když si chcete koupit nemovitost, je důležité si stanovit priority – nejlépe tři čtyři… když jich je více, těžko se rozhodnete, dokonalost neexistuje.

Všechno má své pro a proti – byt v přízemí může být chladný od země, výhled většinou nebývá ideální, ale zase máte bezbariérové bydlení a nemusíte řešit chybějící nebo porouchaný výtah. Pokud máte rádi sluníčko, důležité jsou světové strany. Samozřejmě celkový stav domu a bytu je také u většiny nemovitostí zásadní. Měsíční náklady, u bytů platba do fondu oprav a případné splácení úvěru na revitalizaci, jsou také velmi důležité informace. Makléř by měl znát každou odpověď na vaši otázku a pokud ne, určitě ví, kde informace zjistit, aby vám je doplnil zpětně.

2. Na prohlídku bytu nebo domu si vezměte poradce, kterému důvěřujete

Vůbec se toho nebojte, právě naopak, může vám to pomoci. U domů i bytů je fajn si brát technicky zdatného kamaráda nebo člena rodiny, ať víte, co vše bude nutné opravit nebo udělat po koupi, abyste nebyli nepříjemně překvapeni.

3. Na prohlídku bytu či domu jeďte vícekrát

Pokud se vám nemovitost líbí, není od věci jít na prohlídku podruhé, protože napoprvé se vše nedá postřehnout. Když nejste úplně zvyklí, odcházíte často s hlavou „jak balón“ a pak se člověk těžko rozpomíná na všechny skutečnosti, natož na detaily.

Osobně dávám klientům katalog plný informací o nemovitosti, aby si doma v klidu mohli vše připomenout a probrat.

4. Bez obav se ptejte na vše, co vám není jasné

Nebojte se ptát na cokoliv, od toho tam makléř je. Žádná otázka není zbytečná ani hloupá. Podle odpovědí poznáte i kvalitu makléře.

Jak dopadl příběh naší Paní P, vyplatilo se poradenství?

Abych dokončila svůj příběh s Paní P… již je spokojenou majitelkou krásného bytu 2+1 a zároveň investorkou, neboť byt již pronajímá. Uzavřela obchod s makléřkou, která obstála ve všem:

  • měla v nabídce nejlepší, i když nejdražší byt, ale nezalekla se dotazu na slevu,
  • dokázala zodpovědět všechny dotazy,
  • uměla najít nejlepší řešení pro všechny zúčastněné
  • a navíc byla po celou dobu velice příjemná a usměvavá.

Prohlídka bytu v jejím pojetí byl koncert. Milá paní kolegyně Ilono – tímto Vám srdečně děkuji a všem nám a především klientům přeji více takových jako jste Vy🍀

Nejnovější články