Každý makléř sbírá zkušenosti pro klienty jinak, já jsem holt pragmatik – co nezažiju na vlastní kůži, tomu moc nevěřím. A proto se ráda podělím i s vámi, osobní zkušenost je totiž k nezaplacení.
Když jsem byla malá (i větší) a bydlela na vesnici, bavilo mě sledovat kominíky. Chodili po vsi v těch svých černých „uniformách“ s bílým čepcem. I když byli špinaví, vykouzlili nám úsměv na tváři, kdykoliv jsme je zahlédli. Každý okamžitě lovil, kde najde knoflík, aby se za něj mohl chytit. Mladší generace už to možná nezná, ale byl to symbol šťastného dne, splněného přání nebo očekávaného štěstí.
Později jsem se odstěhovala do města, žila dlouhé roky v bytě a kominíky už vlastně vůbec nevídala.
Zřejmě už nejsou, nechodí… je přece moderní doba … a hlavně na poklidné sledování chodících symbolů štěstí už nikdo nemá čas a zřejmě ani víru.
Vím, že klienti mají často ve svých domech na vsích kotle na tuhá paliva. A to nemluvím o krbech a krbových vložkách, které jsou nyní moderní a jsou opravdu velmi častým nejen estetickým, ale i ekonomickým doplňkem v domácnostech.
Vzhledem k tomu, že mám osobní zkušenost s voláním linky 150 z důvodu hořícího komínu – mého vlastního, chci se podělit nejen o víru v kominíky, ale i o svůj příběh, který se může stát komukoliv z nás právě proto, že uvěříme v dnešní době moderních technologií, papírování a úředních šimlů, že kominíci už nejsou v módě.
Už vám někdy hořel komín???
Ten den jsem měla snad v nose, že se něco stane. Jela jsem cvičit a cestou zpět volala synovi, že už se vracím a zeptala se ho, zda ještě hoří v krbu nebo už stihl vyhasnout. Říkal mi, že ještě trochu hoří a když už jsem blízko domova, tak zkusí přiložit sám, aby to nevyhaslo úplně. Byl na sebe pyšný, že to zvládl.
Když jsem dorazila domů, ještě jsem tam kus dřeva přihodila. Po chvíli byl slyšet obrovský hukot v krbu i čistících dvířkách vedle, která začala bouchat. Okamžitě jsem vyběhla ven, abych se podívala na komín. Co jsem viděla, nechce vidět nikdo a už vůbec ne na vlastním domě! Zachvátila mě panika. Co dělat? Řvát na sousedy? Volat přátelům? Hasiče?
Běžela jsem zpět do domu a všechno z krbu vytahala, abych utlumila žár. Polévali jsme to vodou, protože písek jsme po ruce neměli. Pak znovu ven, už to nebylo tak strašné, ale pořád to nevypadalo bezpečně a tak jsem přece jen zavolala na to pověstné všude se opakující tísňové číslo – 150 hasiči.
Paní na lince mi řekla, že k nám určitě jednotku pošle, kvůli případné kontrole, neboť to ještě neznamená, že máme vyhráno. Přijeli rychle, z komína už šlo jen pár jisker a vzhledem k tomu, že byl komín relativně nový, nedošlo ani k jeho poškození… Navíc byl komín měsíc po revizi a topím pouze dřevem! Evidentně nad námi stáli všichni svatí.
A ponaučení, které z toho plyne na závěr?
Věděli jste, že kominík, který kdysi chodil s krásnou černou knihou, kde majitelé nemovitostí svým podpisem stvrzovali vyčištění, se nám postupně změnil na „revizáka“?
Technická revize komínů a Kontrolní zpráva
A jak je to tedy s těmi revizemi?
Zpráva o REVIZI spalinové cesty by měla být vždy, když nově zprovozňujeme krby nebo kotle na tuhá paliva, a pak opětovně při jakékoliv úpravě nebo změně (měníme kotel, kamna či opravujeme komín).
Pak je tu ještě Kontrolní zpráva a tu potřebujeme každý rok. Nejde ani tak o ten papír, i když pokud se něco stane, vždycky je potřeba doložit doklad, že jsme jako majitelé postupovali správně. Kontrolní zpráva víceméně navazuje na detailní technickou revizi s tím, že potvrzuje aktuální stav spalinových cest.
Mějme na paměti, že každý kontrolor či revizák je náš starý dobrý kominík, který nám komín musí umět opravdu poctivě vyčistit a zkontrolovat. A pozor na takového odborníka, který navrhne jako bezpečné řešení: „Kupte si kominíčka (chemický prostředek k čištění komínů) nebo čistící poleno a občas to tam hoďte.“
I když topíme jenom občas pro lepší pocit domova a pouze dřevem, nic to nemění na tom, že musíme nejlépe vždy před sezónou nechat komín mechanicky vyčistit a zkontrolovat. Pokud si ho umíme vyčistit sami, je to v pořádku, ale i tak je potřeba pozvat odborníka, který nám komín zkontroluje a potvrdí bezpečnost.
A i zde platí, buďme důslední a pokud se odborník na komíny ala revizák tváří jako úředník a bojí se, aby se neumazal od sazí, není to náš starý dobrý KOMINÍK a tudíž nám zřejmě velké štěstí nepřinese…